Сполуки азоту: нітрати, нітрити, амоній та їхня небезпека для малюків

Нормативний вміст амонію у питній воді – 0,5 мг/дмВода з високим вмістом амонійних солей призводить до ацидозу (підвищеної кислотності рідин організму внаслідок зміни кислотно-лужного балансу. Значний вміст аміаку і солей амонію у воді свідчить про її забруднення стоками.

Нормативне значення нітратів у питній воді  50 мг/дм.куб.

Нормативне значення нітратів у воді для дітей, осіб  з хронічними захворюванні та  людей поважного віку- 10 мг/дм.куб.

Для малюків, особливо для немовлят до 6 місяців вода з нітратами категорично заборонена, бо накопичення їх в організмі призводить до розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії і може закінчитись летально. Важко переносить нітратну інтоксикацію організм стареньких людей, а також людей інших вікових категорій, які в анамнезі мають проблеми з серцем та дихальною системами. 

Питна вода забруднюється нітратами через побутові та сільськогосподарські стоки. Достовірно визначити концентрацію нітратів можна в спеціалізованій лабораторії. Найвищі значення фіксуються в колодязях, поверхневих водоймах та грунтових водах.  Зазвичай, чим глибше вододжерело, тим менше у воді нітратів. Важливо зауважити, що усунути нітрати кип’ятінням води неможливо, бо це термостійкі сполуки. Крім того, навіть вода з рівнем нітратів близькою до ГДК через певний час може мати їхню надмірну концентрацію, якщо зберігається певний час у посудині. Тому воду з нітратами треба вживати свіжою, поки активність нітрифікуючих бактерій мінімальна. Що стосується колодязної води, то вживати її можна тільки після лабораторного визначення нітратів і підтвердження чистоти. А дітей до трьох років намагатись не поїти нею.

Нормативний рівень нітритів у воді  0,5 мг/дм.куб. Підвищений вміст нітритів шкідливий для людини, особливо для дітей, найнебезпечніше для немовлят. Нітрити разом з нітратами, потрапляючи в організм, руйнують гемоглобін. Забруднення води нітритами відбувається через сільськогосподарські, побутові стоки.