Як забезпечити себе питною водою в екстремальній ситуації
На випадок надзвичайної ситуації треба мати в домі запас води. Варто пам’ятати, що можливість провести аналіз води в ситуації техногенної або природної катастрофи буде обмеженою. А здоров’я треба буде підтримати. Оптимальний розрахунок на одного члена родини: 3 літри питної і 10 літрів для приготування їжі та для гігієни. Прийнято вважати, що запас для екстреного випадку має складати триденну норму.
В чому зберігати воду
Для зберігання використовуйте пластикові або скляні пляшки, баки або спеціальні контейнери для питної води. Для зручності зробіть написи: вода питна, вода для приготування їжі, вода для господарських потреб
Як знезаразити воду
Бажано, на всяк випадок, запастись аптечними препаратами для знезараження питної води, адже навіть у відповідних служб не буде можливості оперативно провести аналіз води на мікробіологію в регіоні. Як знезаражувачі можуть використовуватись також активоване вугілля і йод. Варто зберігати воду в напівтемному місці, уникаючи потрапляння на неї прямого сонячного проміння.
Де шукати воду
Якщо ви не встигнете зробити запас, слідкуйте за повідомленнями місцевих органів влади, шукайте найближчий бювет чи навіть шахтну криницю. Але в цьому випадку воду обов’язково прокип’ятіть протягом не менше 10 хв. Зауважте, що прокип’ячену воду зберігають не довше доби. Але у випадку надзвичайної ситуації цією вимогою можна знехтувати.
Як очистити воду самостійно в критичній ситуації.
Існують фільтри для польової очистки води. Як правило, вони розраховані для мікробіологічного знезараження.
Скористайтесь також одним зі способів, вказаних нижче. Важливо пам’ятати, що жоден з цих методів не гарантують 100% безпеки. Але все ж допоможуть знизити ризик виникнення захворювань. Намагайтесь бути обережними та розсудливими. Отож:
- туристичні таблетки для питної води – можна придбати в аптеках або туристичних магазинах;
- активоване вугілля – в розрахунку 5 пігулок на один літр; вугілля дрібниться, поміщується в марлевий мішечок і занурюється в воду на 6-12 годин;
- спиртовий розчин йоду – 4-5 крапель на один літр (метод не рекомендований для вагітних жінок, людей з захворюванням щитоподібної залози, тих, хто має алергію на йод)
Як використовувати природну воду
В зимовий період можна використати талий сніг. Влітку дощову відстояну воду. Але лише у тому випадку, якщо гарантована відсутність у воді техногенних атмосферних забруднень.
Як приготувати технічну воду
Щоб забезпечити додатковий рівень очищення води для використання у технічних цілях, можна застосувати метод відстоювання. Для цього використовуйте скляний або керамічний контейнер з герметичною накривкою. Воду в контейнері залишають на ніч, а потім обережно проціджують її крізь кілька шарів марлі, залишаючи осад на дні непорушним.
Ці рекомендації стосуються тільки ситуацій екстреного характеру, коли доступ до безпечної води обмежений. В інших випадках слід обрати джерело водопостачання, постаратись провести аналіз води і намагатись вживати тільки безпечну воду.