Радон: шкода чи порятунок

Портрет героя

Токсичний, інертний, підступний, важкий. Якби таку характеристику мала людина, ми б намагались від неї дистанціюватись. Але до радону, який до того ж радіоактивний, українці більш толерантні. А дарма. Газ, суміш  ізотопів Rn-220 і Rn-222, – один з найнебезпечніших радіоактивних елементів. В світі аналіз на радон є звичним, бо його дія на організм прихована, а шкода значна.


Радон: підступнй вбивця

Він легко розчиняється у воді. Його агрегатний стан дозволяє йому, хоч і в невеликих кількостях, завжди бути присутнім в атмосфері. А з води і повітря потрапляти в організм і так само легко розчинятись в жировій тканині організму. Легко радон долає шлях в повітря приміщень з грунту через тріщини, отвори або через використання забруднених радіонуклідами будівельних матеріалів.

Радон проявляє свою тиху агресію як сильний альфа-випромінювач. За оцінками спеціалістів, від 3 до 14% захворювань легень, в тому числі найважчих, спричинені дією цього радіонукліду. Таким чином, він – другий після куріння вбивця легень. Радон є також небезпечним чинником у виникненні лейкемії у дітей.

В повітрі населених пунктів визначити радон у високих дозах неможливо. Бо радіоактивний газ через короткий період напіврозпаду (3,8 доби) швидко розсіюється в атмосфері і не чинить значної шкоди. А ось в приміщеннях через постійне поповнення з грунтових щілин може мати постійну високу конентрацію. Те саме можна сказати про користування водою з радонових свердловин.

Хоча українські вчені та лікарі розуміють актуальність проблеми, популяризації її серед населення немає. А от, наприклад, в Швеції, проблема радонового забруднення вирішується саме завдяки небайдужості суспільства.

Але ж радон лікує! 

Але ж, скажете ви, як щодо лікувальних властивостей радону? Так, вже багато десятиліть в лікуванні деяких захворювань застосовується радонотерапія. В санаторних умовах радон у воді ванн в низьких дозах стимулює імунну систему організму і сприяє одужанню від хронічних захворювань. Про це написано багато робіт. Чимало людей випробували цілющу силу радонових ванн на собі. Але нагадаємо: санаторне лікування триває максимум 21 день, а вміст радону в ваннах чітко дозований з тим, щоб не нашкодити організму.  

Який вміст радону є нормою

В лабораторії вміст радону в воді чи повітрі визначають на відповідному обладнанні максимально швидко після забору зразка. У повітрі приміщень з постійним перебуванням людей норма радону становить 100 Бк·м3. Для оздоровчих, лікувальних закладів, шкіл та садочків цей норматив вдвічі менший.

У воді норма радону складає 100 Бк·м3, що визначається ДСаНПіН 2.2.4-171-10.

За моніторинговими дослідженнями, які проводили профільні установи, в окремих регіонах України близько 20% будівель викликають перестороги щодо вмісту радону у повітрі.

 Чи можна убезпечитись від радону

Щоб жити повноцінним життям і бути здоровим, треба докладати певних зусиль. Або хоча б задаватись питанням своєї безпеки. Щоб радон чинив менший вплив на людину, потрібно слідкувати, щоб працювала вентиляція, щоб вентиляційні системи мали достатню потужність. Обов’язково має провітрюватись підвальне приміщення, бо чим нижчий поверх, тим вміст радону у повітрі вищий. Проведіть аналіз на радон води зі свердловини, яку ви використовуєте для пиття та у побуті.

Якщо ви купуєте житло у новобудові, запитуйте у забудовника звіти про вміст радону. Якщо самі зводите будинок, звертайте увагу щоб будівельні матеріали мали сертифікат відповідності на вміст техногенних радіонуклідів. Провести такі дослідження, а також дослідження на вміст радону у воді, можна в лабораторії Субос. Обов’язково щільно герметизуйте підлогу та покриття стін, щоб завадити радону легко проникати в приміщення. Пам’ятаємо, що попри свою підступність, він довго не живе – всього лиш близько 4 діб.

Наприкінці факт: радон – один з небагатьох хімічних елементів, який має свій день в календарі – 7листопада. Цього дня народилась Марія Склодовська-Кюрі. Згадуючи внесок цієї жінки в розвиток науки, не тільки фізики та хімії, а, зокрема і радіомедицини, світ відзначає Європейський Радоновий День.