Елементи життя кальцій і магній

Нормована загальна твердість води  встановлена на рівні не більше 7,0 ммоль/дм 3 . Фізіологічно рекомендоване значення обмежене діапазоном 1,5-7,0 ммоль/дм .

М’яка вода має жорсткість до 4  ммоль/дм 3 .

Вода середньої твердості має значення  4 -7 ммоль/дм 3

Відчутно жорстка вода та, у якої сумарний вміст Са та Мg від 7 до 12 ммоль/дм 3

Якщо  жорсткість вища за 12 ммоль/дм 3, таку воду вважають  дуже жорсткою.

Важливо провести аналіз на жорсткість в лабораторії, бо накопичення солей кальцію і магнію в організмі через вживання води підвищеної жорсткості сприяє розвитку артритів та поліартритів, утворенню каменів у нирках. Вживання занадто м’якої води призводить до вимивання кальцію і магнію,  може провокувати остеопороз, порушення частоти сердечного ритму, м’язові спазми, викликати сонливість. 

Нормативне значення кальцію у воді не більше 130 мг/дм3 Фізіологічно нормоване значення кальцію у воді 25-75 мг/дм3. Кальцій і магній надходять в організм в основному з водою. Ці елементи приносять організму більше користі, аніж шкоди. Кальцій – основний будівельний матеріал скелету. Варто перевірити воду на кальцій. Бо його надлишок, який розвивається при постійному і довготривалому вживанні дуже твердої води провокує розвиток   хронічного гіпертрофічного артриту, кістозної і фіброзної остеодистрофії, остеофіброз, м’язову слабкість та утруднення координації рухів, проблеми з серцем. А от нестача Са через вживання м’якої води може викликати деформацію кісток хребта та ніг, мимовільні переломи, кульгавість.   

Нормативне значення магнію не більше 80 мг/дм3 Фізіологічно нормоване значення магнію – 10-50 мг/дм3. Магній – основний будівельний матеріал м’язової тканини. Найкраще засвоюється організмом саме з води. Вживання питної води зі збалансованим вмістом магнію приносить величезну користь роботу серцево-судинної системи.  В реабілітації серцевих хворих магнієва вода відіграє теж неабияке значення. Але однин з законів природи: все добре в міру в випадку хімічного складу води діє вкрай точно. В лабораторії перевірити рівень магнію можна за декілька хвилин. Це важливо, бо вже невелике перевищення вмісту Mg в організмі може викликати задишку, пригнічувати нервову системи. Людина може відчувати припливи жару, у неї починає пашіти обличчя, вона пітніє та постійно хоч спати. Іноді можуть траплятись перепади тиску.  А от нестача магнію через вживання м’якої води шкодить судинам та м’язам, насамперед серцю.

У поверхневих водах більшість головних аніонів це гідрокарбонати. Велика кількість карбонатів з’являється у воді тільки за рН більше 8,3. Вмістом гідрокарбонатів зумовлена лужність води. Норматив лужностіне більше 6,5 ммоль/дм3, фізіологічне значення – 0,5-6,5 ммоль/дм3 . Хімічний аналіз води на гідрокарбонати дозволяє оцінити якість очистки. Гідрокарбонат-іони захищають воду, особливо якщо вона піддається очищенню, від різкої зміни рН.  Вода з низькою лужністю  погано піддається стабілізації водневого показника.